Niektorí ľudia z miest túžia po živote na dedine, ale ich rodina je proti tomu, lebo im lepšie vyhovuje mestský život. Na Slovensku sú miesta, kde sa dá žiť v mestách, ktoré majú zároveň atribúty vidieka. Jedným z takýchto miest sú Medzilaborce. Veľkou devízou Medzilaboriec je ich čistý vzduch porovnateľný s ovzduším vo Vysokých Tatrách, nakoľko je tu málo priemyslu. Moja mama, keď tu prvý raz prišla, hneď povedala, že je tu vzduch ako v Tatrách. V neďalekej dedine Palota je podľa meraní dokonca ešte čistejší vzduch než vo Vysokých Tatrách. Preto Medzilaborce odporúčam tým, ktorí majú problémy s dýchacími cestami v dôsledku znečisteného ovzdušia.
Ďalšou veľkou výhodou Medzilaboriec sú nízke ceny bytov v meste. Možno najlacnejšie na Slovensku. V roku 2008 sme tu kúpili jednoizbový byt na sídlisku Vrch za 4979 Eur (150 000 Sk) a toho roku kúpila jedna pani v našom vchode taký istý byt za 5974 (180 000 Sk). Aj ceny väčších bytov sú tu oveľa lacnejšie než v iných mestách. Je to zapríčinené tým, že je tu málo pracovných príležitostí. PRI KÚPE BYTU JE VŠAK TREBA SA VYHNÚŤ REALITNÝM KANCELÁRIÁM, LEBO POTOM BY STE KUPOVALI ZA DRAHŠIE. Bývanie v Medzilaborciach je vhodné pre dôchodcov, ľudí, ktorí dlhodobo pracujú v zahraničí a samozrejme pre tých, ktorí hľadajú dva v jednom, to znamená mesto a dedinu na jednom mieste. Berte na vedomie, že ak, napríklad, v Košiciach predáte 1-izbový byt za 1 milión Sk, v Medzilaborciach podobný byt kúpite za 180 000 Sk. Z peňazí, ktoré získate rozdielom pri predaji a kúpe bytu môžete v Medzilaborciach slušne žiť, aj keby ste dočasne nemali zamestnanie. A okrem toho si časť peňazí môžete nechať zúročiť v banke. Aj pozemky sú tu neporovnateľne lacnejšie, preto môžete reálne začať uvažovať o kúpe pozemku a výstavbe rodinného domu. Ak je teraz v Medzilaborciach nedostatok pracovných príležitostí, to ešte neznamená, že tomu tak bude naveky. Po čase možno aj do Medzilaboriec zavítajú investori a otvoria tu nové firmy, či závody.
Údaj z roku 2004 hovorí, že v Medzilaborciach bolo v tom čase 6 665 obyvateľov. Väčšina obyvateľov je tu rusínskej národnosti. V roku 1995 bol na Slovensku kodifikovaný rusínsky jazyk. Pokiaľ by niekto mal záujem naučiť sa bisidovati po rusínsky, ochotní Rusíni (pravda, nie všetci sú ochotní) vás naučia bisidovati po našomu. A najlepšie sa učia jazyky vtedy, keď človek žije v prostredí, kde sa daný jazyk bežne používa. Známe sú aj prekrásne melodické rusínske pesničky.
Múzeum Andyho Warhola je najväčším magnetom Medzilaboriec, ktorý priťahuje turistov.
Dopravné spojenie do Medzilaboriec je autobusom, alebo železnicou. Vlaky tu premávajú až do neďalekého Poľska. Na poľskú hranicu je to okolo 11 km. Čaro a príťažlivosť Medzilaboriec sú teda nesporné. Dúfam, že som vám dal dobrého chrobáka do hlavy.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára